Rytuały magiczne

Czary i New Age

Czary. W 1951 r. Anglia uchyliła ostatnią ustawę o czarach, która wcześniej zakazała praktykowania ich w kraju. Gerald Gardner, często określany mianem „ojca nowoczesnego czarostwa”, opublikował w 1954 roku swoją pierwszą książkę non-fiction o magii, zatytułowaną Witchcraft Today. Twierdził, że współczesne czary są pozostałością po starożytnej religii pogańskiej. Powieść Gardnera zainspirowała tworzenie sabatów, a „gardneriańskie Wicca” zostało mocno ugruntowane.

czary
czary

Atmosfera lat 60. i 70. sprzyjała odrodzeniu zainteresowania magią. Kontrkultura hipisów wywołała ponowne zainteresowanie magią, wróżbiarstwem i innymi praktykami okultystycznymi, takimi jak astrologia. Różne gałęzie neopogaństwa i innych religii Ziemi łączyły magię z religią i wpływały na siebie nawzajem. Na przykład feministki rozpoczęły niezależne odrodzenie kultu bogini, zarówno wpływając, jak i pozostając pod wpływem gardnerowskiej Wicca. Zainteresowanie magią można znaleźć również w ruchu New Age. Tradycje i wierzenia różnych gałęzi neopogaństwa różnią się, nawet w obrębie określonej grupy. Większość skupia się na rozwoju indywidualnego praktykującego, a nie na potrzebie silnie zdefiniowanych uniwersalnych tradycji lub wierzeń.

Magowie

Mag to osoba, która praktykuje sztukę magii, wytwarzając pożądane efekty za pomocą zaklęć, uroków i innych środków. Potrafią manipulować nadprzyrodzonymi istotami lub siłami natury. Magowie od dawna są źródłem fascynacji i można ich znaleźć w literaturze przez większość historii.

Magowie w legendzie i kulturze popularnej

Czarodzieje, magowie i praktycy magii pojawiali się w mitach, opowieściach ludowych i literaturze w całej zapisanej historii, a także we współczesnych grach fantasy i RPG. Często pojawiają się zarówno jako mentorzy, jak i złoczyńcy. Często są przedstawiani jako dzierżący wielką moc. Podczas gdy niektórzy magowie zdobywali swoje umiejętności poprzez naukę lub praktykę, inni urodzili się z magicznymi zdolnościami.

Niektórzy magowie i czarodzieje uważani teraz za postaci fikcyjne, jak na przykład postać Merlina z legend arturiańskich, byli kiedyś uważani za rzeczywiste postacie historyczne.

Czary

Czarodzieje, którzy często są przedstawiani z długimi, rozwianymi siwymi włosami i brodami, spiczastymi kapeluszami i szatami pokrytymi „sigilami”, czyli symbolami stworzone w konkretnym celu magicznym. Często pojawiają się w powieściach fantasy i grach fabularnych. Czarodziej Gandalf w JRR Tolkien „Lord of the Rings” trylogii jest dobrze znanym przykładem magika, który odgrywa rolę mentora. Inne czarownice i magowie mogą pojawić się jako złoczyńcy, tak samo wrogo nastawieni do bohatera jak ogry i inne potwory. Czarodzieje i magowie często mają określone rekwizyty, takie jak różdżka, laska lub kryształowa kula. A także mogą mieszkać z nimi znajome zwierzę (zwierzę, które uważa się za posiadające magiczne moce).