Rytuały magiczne

Runy i magia

Runy i magia. Słowo runa oznacza „sekret”, „tajemnicę”. Z sag dowiadujemy się, że słowo runa jest używane nie tylko w odniesieniu do rzeźbionych znaków. Ale także do niektórych piosenek, magicznych formuł, tajnych umiejętności i tajemnic ukrytych w poezji skaldów.

Runy i magia
Runy i magia

Do przepowiadania przyszłości używano magii runicznej. Ale też do ochrony, rzucania zaklęć, leczenia chorób czy okazywania miłości.

Mogłoby to jednak być dość ryzykowne, gdyby runy zostały wyrzeźbione przez niewykwalifikowane osoby. W sadze Egila dowiadujemy się, że młoda dziewczyna zachorowała, ponieważ zakochany zalotnik wyrył runy na fiszbinach, aby obudzić swoją miłość. Egil znajduje runy pod łóżkiem dziewczyny. Zdrapuje znaki i pali fiszbin, a następnie rzeźbi nowe runy, które umieszcza pod poduszką dziewczyny, co prowadzi ją do wyzdrowienia.

Runy i magia. Runy proroctwa

Z sag dowiadujemy się, że runy były używane do przepowiadania przyszłości. Słyszymy o rzucaniu run i drewnianych wiórach używanych do celów magicznych lub rytualnych, ale nie jest jasne, jak odbywały się te rytuały. Uzyskujemy wskazówkę od rzymskiego historyka Tacyta (ok. 100 rne), który powiedział o narodzie germańskim, że zachowują oni zwyczaj ostrzegania i proroctwa, rzucając losy / rzucając kije zawierające różne znaki.

„Przywiązują najwyższą wagę do objęcia auspicjów i rzucania losów. Ich zwykła procedura z partią jest prosta. Odcinają gałąź z drzewa orzechowego i kroją ją na paski, które zaznaczają różnymi znakami i rzucają je losowo na biały materiał. Następnie ksiądz stanowy, jeśli jest to oficjalna konsultacja, lub ojciec rodziny, podczas prywatnej, modli się do bogów. Patrząc w niebo, podnosi trzy paski, po jednym na raz i zgodnie z którym znakiem zostały wcześniej oznaczone, dokonuje interpretacji. Jeśli losy zabraniają podjęcia jakiegoś przedsięwzięcia, tego dnia nie ma narady w tej sprawie. Jeśli pozwolą, wymagane jest dalsze potwierdzenie poprzez przejęcie auspicjów.” (Wyciąg z Germania Tacyta)

Starożytne sagi i wiersze mówią, że drewniane wióry można wrzucać do misek zawierających krew ofiarowanych zwierząt. Ten rytuał był wykonywany w celu uzyskania ostrzeżeń i spojrzenia w przyszłość. Wiersz znany jako Lay of Hymir wspomina o gałązkach i krwi w tym samym wersecie. Może to oznaczać, że drewniane wióry lub gałązki zostały wyrzeźbione runami przed wrzuceniem do miski.