Rytuały magiczne

Skąd wzięły się wiedźmy?

Skąd wzięły się wiedźmy? Większość ludzi myśli, że czarownice są wymysłem chrześcijańskim. Ale pomysł wiedźmy, która leci w nocy i czerpie moc z ciemnych sił kosmicznych, aby wyrządzić krzywdę innym, wyprzedza chrześcijaństwo, prawdopodobnie o wiele stuleci.

W Odysei Homera ( ok. 800 rpne), Circe – który zamienia ludzi w zwierzęta – jest opisana jako wiedźma, a Plutarch odnosi się do czarów w swoim traktacie O przesądach ( ok. 100 ne). Nielegalna magia występuje w dużej mierze w statutach prawa rzymskiego, z których część została przekazana światu chrześcijańskiemu. Jednak wiele z tych wczesnych praw było tak naprawdę prawami przeciwko czarodziejstwu, które w przeciwieństwie do czarów może być korzystne i które wymaga specjalnych umiejętności, narzędzi i słów.

Archeolodzy znaleźli setki starożytnych greckich tabliczek z klątwami, które Grecy nazywali katares, „klątwami, które mocno wiążą”. Tabliczki z inskrypcją pozostawiano w grobach, studniach lub fontannach, gdzie zmarli mogli lepiej posługiwać się swoją magią.

Skąd wzięły się wiedźmy?

Skąd wzięły się wiedźmy? W późniejszych wiekach ciągłe próby pokonania herezji ujawniły szereg postaci, które trudno było pogodzić z chrześcijaństwem. Takie postacie były zazwyczaj tworzone bez odniesienia do czarów i doprowadziły do ​​stworzenia postaci heretyckiej wiedźmy.

Jedna taka postać była charakterystyczna dla zachodnich Alp. Była kobiecym ucieleśnieniem zimy, postacią kobiecą często nazywaną Bertą, Perchtą lub Befuną. Karała nieposłuszeństwo społeczne i nagradzała „dobroć”. Zawsze była przedstawiana jako stara wiedźma, ponieważ reprezentowała zimno i zimę. Intelektualiści szybko zauważyli jej podobieństwo do czarownic, które znali z literatury klasycznej.

Powoli, w kawałkach, pojawił się pomysł wiedźmy. Mówiąc najogólniej, wiedźma to osoba, która wykorzystuje magiczne istoty, aby krzywdzić innych ludzi. Nie musi być kobietą. Na pewno nie musi mieć kapelusza i miotły. Musi być zepsuta, koślawa, czyli musi być jak umarli: twarda, bezpłodna i musi nienawidzić. Zmarli nienawidzą żywych, a wiedźma nienawidzi tak samo jak oni. Nie ma szczególnego momentu, w którym formułuje się ten popularny pomysł.

Chrześcijaństwo i czary

Aby zrozumieć, co czary oznaczały dla pierwszych chrześcijan, będziemy musieli wyruszyć w podróż.

Wyobraź sobie, że stoisz na zboczu wzgórza. Patrzysz na grudki w trawie. Prawdopodobnie zastanawiasz się, czym one są lub czym były kiedyś. Pobliski panel mówi, że są to prehistoryczne kurhany.

Nadal stoisz na zboczu wzgórza nad miejscem, patrząc na grudki w trawie i zastanawiając się. Ale teraz jesteś członkiem społeczeństwa, które od wieków kwitło na tym obszarze. Słyszeliście wiele historii o tych grudkach w trawie. Widziałeś często przyjeżdżających tu członków społeczności wiejskiej i zastanawiałeś się, dlaczego. Czy szukają ziół, aby wzbogacić swoją owsiankę, czy też są tu z innych, bardziej złowrogich powodów?

Wśród dziewcząt w wiosce krążą szepty, że jeśli przyjedziesz w to miejsce o północy w wigilię Wszystkich Świętych, możesz zobaczyć, jak zmarli wstają i jadą drogą do krzyża na rynku. Nie mogą przejść przez krzyż i na tym się zatrzymują. Widzenie ich to pech, ale jeśli przyjrzysz się jednemu z jeźdźców, możesz zdobyć nadprzyrodzone moce uzdrawiania i proroctwa, które przyniosą ci fortunę.