Rytuały magiczne

Słynne magiczne księgi – cz. 1

Słynne magiczne księgi – Grymuary. To książki, które zawierają mieszankę zaklęć, tajemnic przyrody i starożytnej mądrości. Ich początki sięgają zarania pisma, a ich późniejsza historia jest spleciona z religią judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

magiczne księgi

Magiczne księgi

1. Szósta i siódma księga Mojżesza

Chociaż jeden z nowszych grymuarów, po raz pierwszy rozpowszechniony w rękopisie w XVIII wieku, musi być numerem jeden pod względem skali wpływu. Z Niemiec rozprzestrzenił się do Ameryki przez Holendrów z Pensylwanii, a kiedyś w tanim druku został następnie przyjęty przez Afroamerykanów. Ze swoimi pseudohebrajskimi mistycznymi symbolami, zaklęciami duchowymi i psalmami, ta księga tajemnej mądrości Mojżesza była tekstem założycielskim rastafarianizmu i różnych ruchów religijnych w Afryce Zachodniej, a także przyczyną celebry w powojennych Niemczech.

2. Klucze Salomona

Mistyczne księgi, które rzekomo zostały napisane przez króla Salomona, krążyły już we wschodniej części Morza Śródziemnego w ciągu pierwszych kilku wieków naszej ery. W XV wieku setki kopii znalazły się w rękach zachodnich naukowców i duchownych. Podczas gdy niektórzy potępiali te teksty Salomona jako heretyckie, wielu duchownych potajemnie się nad nimi zastanawiało. Niektórzy mieli wzniosłe ambicje, by zdobyć mądrość od „najmądrzejszych z mądrych”. Podczas gdy inni starali się wzbogacać, odkrywając skarby i pokonując duchy, które ich strzegły.

magiczne księgi
Magiczne księgi

Grymuary

3. Mały Albert

„Mały Albert” symbolizuje ogromny wpływ kulturowy rewolucji w dziedzinie taniego druku na początku XVIII wieku. Wrota magicznej wiedzy zostały otwarte podczas tak zwanego Oświecenia. Mały Albert stał się nazwą znaną w całej Francji i jej zamorskich koloniach. Oprócz praktycznych porad domowych zawierał on zaklęcia do łapania ryb oraz amulety leczące. Zawierał także instrukcje, jak zrobić Rękę Chwały, która uczyniłaby niewidzialnym.

4. Księga św. Cypriana

Grymuary rzekomo napisane przez legendarnego św.Cypriana (był też prawdziwy św.Cyprian) stały się popularne w Skandynawii pod koniec XVIII wieku. Podczas gdy w Hiszpanii i Portugalii drukowane wydania Libro de San Cipriano zawierały wskazówki do miejsc ze skarbami i magiczne sposoby uzyskania ich ukrytych bogactw. Na początku XX wieku wydania zaczęły pojawiać się w Ameryce Południowej. A kopie można teraz kupować na ulicach Meksyku na straganach zielarskich wysoko w Andach.

5. Czerwony Smok

Podobnie jak Petit Albert, Czerwony Smok był kolejnym produktem francuskiego boomu grymuarowego z XVIII wieku. Chociaż po raz pierwszy opublikowano ją w następnym stuleciu, była to w zasadzie wersja Wielkiego grymuaru, wcześniejszej magicznej księgi, która była niesławna z powodu inwokacji Diabła i jego zastępców. Czerwony Smok krążył jednak znacznie szerzej i jest dziś dobrze znany w byłych i obecnych francuskich koloniach na Karaibach.