Rytuały magiczne

Słynne magiczne księgi – cz. 2

6. Księga Honoriusza

Magiczne księgi były od wieków poszukiwane przez adeptów okultyzmu pragnących posiąść tajniki wiedzy tajemnej.

Książki przypisywane Honoriuszowi z Teb ustępowały rozgłosem w średniowieczu jedynie książkom Salomona. Nie ma dowodów na to, że arcy mag o imieniu Honoriusz żył w starożytności – jak stwierdzają przypisywane mu manuskrypty. Poprzez modlitwy i inwokacje księgi Honoriusza udzielały wskazówek, jak otrzymać wizje Boga, piekła i czyśćca oraz wiedzę o całej nauce. Bardzo poręczne.

magiczne księgi
magiczne księgi

7. Czwarta księga filozofii okultystycznej

Cornelius Agrippa był jednym z najbardziej wpływowych filozofów okultystycznych XVI wieku. Z pewnością napisał trzy książki o naukach okultystycznych, ale nie miał nic wspólnego z Czwartą Księgą. Ukazała się ona bowiem wkrótce po jego śmierci. Ta księga zaklęć duchowych położyła się cieniem na imieniu Agryppy w czasie, gdy procesy o czarownice były podsycane w całej Europie.

8. Mag

Wydany w 1801 roku i napisany przez brytyjskiego okultystę i podatnego na katastrofy balonistę Francisa Barretta. Magus był powtórzeniem XVII-wiecznej nauki okultystycznej i mocno zapożyczonym z angielskiego wydania Czwartej Księgi Filozofii Okultystycznej. W tamtych czasach była to klapa. Ale jej wpływ był później znaczny na okultystyczne odrodzenie pod koniec XIX wieku i współczesne tradycje magiczne. Na początku XX wieku plagiatowana wersja wydana przez amerykańskiego okultystycznego przedsiębiorcę i zatytułowana Wielka księga sztuki magicznej, magii hinduskiej i okultyzmu wschodnich Indii stała się bardzo poszukiwana w Stanach Zjednoczonych i na Karaibach.

Magiczne księgi

9. Necronomicon

Był wytworem genialnej wyobraźni wpływowego autora horroru i fantasy HP Lovecrafta z początku XX wieku. Owa księga tajemnej mądrości została napisana w VIII wieku przez szalonego jemeńskiego poetę. Pomimo tego, że jest fikcją literacką, w ciągu dziesięcioleci opublikowano kilka „prawdziwych” Necronomiconów. Dziś ma on takie samo prawo do bycia uznanym za grymuar, jak inne słynne księgi magiczne.

10. Księga cieni

Nie mniej ważny jest tekst założycielski współczesnej Wicca. Pogańskiej religii założonej w latach czterdziestych XX wieku przez emerytowanego urzędnika państwowego, folklorystę, masona i okultystę Geralda Gardnera. Twierdził, że otrzymał kopię tego „starożytnego” magicznego tekstu od tajnego sabatu czarownic. Jednego z ostatnich wyznawców starożytnej religii płodności, którą on i jego wyznawcy wierzyli, że przetrwały wieki prześladowań ze strony chrześcijańskich władz . Dzięki wzmiankom w tak popularnych okultystycznych serialach telewizyjnych, jak Czarodziejka, zdobył duże uznanie kulturowe.